Każdy na pewno słyszał powiedzenie „jesteś tym, co jesz”. Ale tak naprawdę niewielu z nas zdaje sobie sprawę z powagi tego stwierdzenia…
Pożywienie zawiera składniki, które mogą działać korzystnie lub negatywnie na organizm. Każdy z nas reaguje na konkretny rodzaj pokarmu indywidualnie, ale badania pokazują, że jeżeli odżywiasz się właściwie, twoje ciało podziękuje ci za to, działając prawidłowo.
Dlaczego tak ważne jest to co jesz? Ludzki organizm jest skonstruowany doskonale. Jest w nas superinteligentny mechanizm leczący – to system immunologiczny. Doskonalszy twór niż nauka jest w stanie wytworzyć. Ten doskonały mechanizm potrafi wyleczyć każdą chorobę, wymieniać uszkodzone komórki na nowe. Ma w sobie wszystkich specjalistów od kardiologa po onkologa, ale aby ten mechanizm samouzdrawiania działał potrzebuje paliwa najlepszej jakości.
Odpowiednio dobrana żywność działa na mózg jak lekarstwo. Poprzez właściwy dobór diety możemy w naturalny sposób zwiększać zdolności poznawcze, ochraniać mózg i spowolnić procesy starzenia.
Mózg stanowi jedynie 2% wagi naszego ciała, a mimo to pochłania 20% kalorii spożywanych w ciągu dnia. Aż 60% masy mózgowej to tłuszcze – właśnie dlatego należy zaopatrzyć organizm w takie rodzaje pożywienia, które zawierają niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3 i -6 oraz inne mikro- i makroelementy, które będą wspomagać nasz mózg. Oto garść produktów z brain fooodowej listy:
- Pełne ziarna zbóż
- Tłuste ryby
- Pomidory
- Czarna porzeczka
- Nasiona dyni
- Szałwia
- Brokuł
- Orzechy
- Fasola
- Herbata zielona
- Woda (Picie dużej ilości płynów w ciągu dnia utrzymuje nawodnienie organizmu i mózgu na odpowiednim poziomie. Ma to kluczowe znaczenie dla poziomów energii i prawidłowego funkcjonowania mózgu)
- Awokado
- Siemie lniane
Zmiany w diecie mogą doprowadzić do pozytywnych zmian w strukturze naszego organizmu. Nastrój, ciało, zdrowie, libido, wygląd, zapach, zachowanie, myśli, sen, witalność, a nawet IQ są pod wpływem tego, co jemy.
Postaw na dietę śródziemnomorską i witaminę D. Dieta śródziemnomorska zawiera wiele owoców, orzechów, warzyw, zbóż, roślin strączkowych i ryb – z których wszystkie są ważnym źródłem składników odżywczych związanych z zapobieganiem depresji. A witamina D zwiększa poziom serotoniny w mózgu.
Serotonina to substancja chemiczna działająca na mózg, która może wpływać na nasz nastrój. Łosoś, jaja, szpinak i nasiona, należą do pokarmów, które w naturalny sposób zwiększają serotoninę.
Serotonina jest substancją chemiczną znajdującą się w mózgu, krwi, jelitach i tkankach łącznych ludzkiego ciała. Powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych, pomaga przekazywać informacje przez układ nerwowy i odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu mózgu. Jest niezbędna dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Zmniejszony poziom serotoniny w mózgu może być przyczyną problemów z pamięcią, spadkiem nastroju, a także z zaburzeniami snu. Ponadto jej niedobór negatywnie wpływa na osobę, jeśli wcześniej miała depresję.
Zdrowe jelita są niezbędne do produkcji serotoniny. Dlatego:
- wybieraj pokarmy bogate w prebiotyki i probiotyki
- ogranicz pokarmy, które negatywnie wpływają na bakterie jelitowe, takie jak sztuczne substancje słodzące, tłuszcze trans oraz przetworzone i rafinowane cukry
Podsumowując, najważniejsze jest odpowiednie odżywienie na poziomie komórkowym. Tylko optymalnie działające komórki sprawią, że Twoje ciało będzie funkcjonowało prawidłowo. Wsłuchiwanie się w potrzeby naszego organizmu i zaopatrywanie go w niezbędne składniki odżywcze gwarantuje lepsze zdrowie i co za tym idzie – świetny wygląd.