Wybaczenie jest treningiem dla duszy. Jak powiedział kiedyś Mahatma Gandhi: „Słabi nigdy nie potrafią przebaczać. Wybaczanie jest cnotą silnych”.
Istnieje wiele powodów, by wybaczyć. Kiedy to zrobisz, znajdziesz spokój, odczujesz niesamowitą radość i przekonasz się o tym, że akt wybaczania nie czyni cię słabszym, ale wręcz przeciwnie – wykonując ten krok, zyskasz nową siłę, zrzucisz z siebie brzemię archetypu ofiary i otworzą się przed tobą nowe możliwości.
Wielkoduszność przez wieki uważano za gest o charakterze moralnym. Ale to się zmienia. Prowadzone od niedawna badania wykazały, że wybaczenie doznanych krzywd wpływa korzystnie nie tylko na duszę, lecz również na ciało. Jak się okazuje – wyrozumiali żyją dłużej.
Wybaczenie to najskuteczniejszy sposób na uwolnienie się od negatywnych uczuć oraz poprawę kondycji psychofizycznej.
Jak to zrobić? Odpowiedzią jest droga do wybaczenia, która składa się zazwyczaj z pięciu etapów:
- Zaprzeczanie
- Oburzenie
- Żądza zemsty
- Obwinianie siebie
- Akceptacja
Może się też zdarzyć, że po przebyciu całej drogi i dotarciu do celu, jakim był akt wybaczenia, ten, kto go wykonał, dostrzeże w wyrządzonej mu krzywdzie dobrodziejstwo, bo dzięki niej zmienił pracę, związek, życie na lepsze, a przynajmniej takie, które akceptuje.
To droga do wolności emocjonalnej. To stan, kiedy czujemy się komfortowo z sobą i światem wokół nas. W wybaczeniu chodzi o nas, nie o tego, który wyrządził nam krzywdę. To my pozbywamy się złych, niszczących nas emocji i stanów, które mogą siać spustoszenie w naszym ciele. Bez prawdziwego wybaczenia każda droga rozwoju duchowego jest trudna. Nie uzewnętrzniana, powściągana, tłumiona, energia staje się toksyczna i może ujawnić się pod postacią różnego rodzaju dolegliwości fizycznych ( na przykład migren, nowotworów, wylewów itp.). Badania naukowe wykazały, że powstrzymywanie uczuć ma poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, przez brak wybaczenia najbardziej cierpi układ krwionośny. Wiadomo doskonale, że osoby, które mają skłonność do duszenia w sobie emocji, chorują częściej niż inne.
Wybaczanie odblokowuje przepływ energii przez Twoje ciało.
Jak szczerze wybaczyć?
Decydujemy się wybaczyć, nie dlatego, by uszczęśliwić inną osobę czy też wymazać jej winy, lecz dlatego, że pragniemy uwolnić się od jej wpływu.
Ponieważ intencja ta podyktowana będzie naszym własnym dobrem, zyska ona na autentyczności, a co za tym idzie – na skuteczności.
W efekcie wybaczenia, nasze emocje zostają odblokowane i uwolnione, a my stajemy się zdrowsi, szczęśliwsi i otwarci na innych ludzi.
Porzucając rolę ofiary, stajemy się odpowiedzialni za własny los.
W miejsce zadawnionych krzywd napłynie nowa energia życiowa, a wraz z nią – nowe możliwości dalszego rozwoju.
Najcenniejszym co może posiadać człowiek jest wolność. Posiadanie ogranicza.
„Cokolwiek posiadasz – posiada ciebie”, to znane powiedzenie informuje, że każde posiadanie jest związane z ograniczeniem wolności. Posiadanie wolności nie ogranicza, odwrotnie – powiększa jej zakres.
Wybaczanie jest metodą, umożliwiającą czynienie wolnym siebie i ofiarowanie wolności innym.
DZIĘKI WYBACZANIU ODZYSKUJESZ TO CO NAJCENNIEJSZE – PRAWDZIWEGO SIEBIE, może nie całego i nie od razu, ale zyskujesz z powrotem spory kawałek wolności zakryty dotąd przez nienawiść, żale, pretensje i traumy dramatycznych wydarzeń z przeszłości.